AMD Strela

 

Култура

Направивме голем чекор напред во демократските процеси, според мнозинската волја на граѓаните. Избравме нов претседател на Парламентот…

Повеќе

Стар Дојран е најчесто посетуваното место каде струмичани ги поминуваат слободните денови за првомајските празници. Веќе со години…

Повеќе

Стар Дојран е најчесто посетуваното место каде струмичани ги поминуваат слободните денови за првомајските празници. Веќе со години…

Повеќе

Фотографот Иван (Карос) Каратанов за Југоинфо отстапи десетината фотографии од замрзнатото Дојранско Езеро. Му благодариме за соработката,…

Повеќе

Најголемата забава на осмиот и деветтиот ден од Струмица ОПЕН фестивал се очекува да се случи за време на настапите на светски популарните…

Повеќе

Стадионот „Кукуш“ во Турново е подготвен за солистичкиот концерт на Цеца. Од фотографиите може да се види дека тимот на Платинум подготвил…

Повеќе

52 то издание на меѓународната струмичка ликовна колонија една од најстарите на Балканот годинава беше означен со ретроспективната…

Повеќе

Во организација на еколошкото друштво „Планетум“, денеска се реализираше првата од неколкуте планирани акции за озеленување и уредување…

Повеќе

Официјалната жири-комисија во состав: Јанко Баљак, режисер од Белград, Република Србија, Борис Мисирков, директор на фотографија од…

Повеќе

Денеска во салата на Советот на општина Струмица беше организиран прием за гостите на 11-то издание на интернационалниот филмски фестивал…

Повеќе

Единаесеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ продолжи денес претпладне со филмската средба во Домот на АРМ,…

Повеќе

По денешниот традиционален Астер портрет и по Тивериополските филмски беседи за лауреатите Киро Урдин и Боро Стјепановиќ во Манастирот…

Повеќе

Вечерва со доделување на наградите на годинешните лауреати режисерот Киро Урдин и на актерот Боро Стјепановиќ свечено беше отворено…

Повеќе

Утревечер, среда (27 мај), во големата сала на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, со почеток во 19,30 час. започнува единаесеттото издание…

Повеќе

Овогодишното единаесетто издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ – Струмица ќе се одржи од 27 до 31 мај, под мотото…

Повеќе

Никола Маџиров на 25 април ќе настапи на триесеттиот меѓународен Курт фестивал за литература во Галвеј во Ирска, на кој настапуваат…

Повеќе

На Велигден, во селото Радичево, во организација на КУД „Илинден“ од ова населено место и под покровителство на градоначалникот на…

Повеќе

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ на 20 март, петок, со почеток во 20 часот…

Повеќе

На меѓународниот натпревар за пијано кој минатата недела се одржа во Белград, учествуваа и сестрите Ивана и Ана Мазнејкови од Струмица,…

Повеќе

Здружението за развој на култура и заштита на културно наследство „Контекст – Струмица“, како дел од проектот LITERA ARTE: работилници…

Повеќе

Media Flesh

 

ВИДЕО

FACEBOOK