AMD Strela

 

Култура

Центарот на заедницата на општина Струмица, заедно со Дебатниот клуб на Младински образовен форум во Струмица ве покануваат на дебата…

Повеќе

Со векови, од колено на колено, во Струмица се раскажува приказната за постоењето на тунел под легендарните Цареви кули, кој водел…

Повеќе

Од 15 до 18 ноември во Белград се одржува регионална конференција под насловот „Скршеното огледало - проблем на идентитетот во постјугословенскиот…

Повеќе

На меѓународниот фестивал на детски и младински претстави кој што се одржа во Јагодина, Србија, средното општинско училиште „Димитар…

Повеќе

Општинското основно музичко училиште „Боро Џони“ од Струмица и оваа учебна година се закити со златна плакета. Осумгодишната Ивана…

Повеќе

Во Регионалниот центар за сертификација на Општина Валандово авторот Костадин Кајдамов на тимот на волонтери ја подари неговата нова…

Повеќе

На 22. Септември (понеделник) со почеток во 20 часот во големата сала на Центарот за култура ,,Антон Панов‘‘ ќе се оддржи музички концерт…

Повеќе

Од понеделник, осми септември, Струмица по дваесет и втори пат ќе биде собиралиште на актерите од домашната и меѓународната театарска…

Повеќе

Поезијата на Никола Маџиров беше составен дел од современата германска поставка на операта „Орфеј и Евридика“ од Кристоф Вилибалд Глук,…

Повеќе

Фолклорниот ансамбал "Цветови"-Дедино од радовишко го освои третото место на интернационалниот фестивал ,,Каталина ,, што се одржа…

Повеќе

Во чест на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица Секирник повторно ги собра русалиите, единствените играорци…

Повеќе

Никола Маџиров ќе чита во „Квин Елизабет Хол“ во Лондон, на отворањето на најзначајниот поетски фестивал во Велика Британија, „Поетри…

Повеќе

Во рамките на Гевгелиското културно лето 2014, од вечерва до 19 јули, за прв пат, во Гевгелија се одржува Меѓународниот фестивал…

Повеќе

Летната сцена која беше полуотворена и на која се родија дел од најубавите новокомпонирани фолк рефрени ќе биде биде целосно затворена…

Повеќе

Промоција на едно интересно џебно издание со наслов ‘Гевгелексиокон’, на авторот Стефчо Стефанов се одржa во Гевгелија, во „Аполонија…

Повеќе

Краткометражниот игран филм ИГРА И СПАС на режисерот Горан Тренчовски минатиот месец беше прикажан во Италија, а вечерва ќе има проекција…

Повеќе

Богата културна недела ќе се случи во Гевгелија од 16 до 23 јуни. Имено, од 17 до 19 јуни Гевгелија ќе биде домаќин на младите музички…

Повеќе

Поради лошото време, меѓународниот фестивал „Баскерфест“, наместо во четвртокот и петокот, на 29 и 30 мај, се одложи за 1 и 2 јуни,…

Повеќе

Утрово во својата 79 година почина Зора Георгиева, доајенот на струмичкиот театар. Актерскиот живот го започнува во 1953 година, во…

Повеќе

Со проекција на наградените филмови вечерва во Струмица заврши десеттото јубилејно издание на интернациналниот филмски фестивал „Астер…

Повеќе

Media Flesh

 

ВИДЕО

FACEBOOK