AMD Strela

 

Култура

Неодамна во издание на „Глобал комуникации“ од Скопје се појави книгата со наслов „Комуникологија на жанрот“ на д-р Томе Груевски,…

Повеќе

Карикатуристот Хенрих Цебула од Полска и афористичарот Милен Миливоевиќ од Србија се победниците на 15 тото издание на Меѓународниот…

Повеќе

На градскиот плоштад „Гоце Делчев“ во недела, со почеток од 17:00ч ќе се одржи голема предновогодишна забава на која учество ќе земат…

Повеќе

Поезијата на Никола Маџиров се објави во Индија и Израел. Индискиот тиражен дневен весник „Њу Индиан Експрес“ објави афирмати

Повеќе

Поетската книга на Никола Маџиров „Остаток од друг век“ деновиве се објави во Шведска и веќе се појавија неколку забележителни критики…

Повеќе

Градската библиотека „Гоце Делчев“ во Гевгелија доби ново реставрирано руво. На ова старо здание, кое е прогласен за споменик на културата,…

Повеќе

Младински совет во соработка со коалицијата „Сите за правично судење” кое е здружение на 18 невладини организации активни на полето…

Повеќе

Струмичкиот театар „Антон Панов“ утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „1984“, од авторот Џорџ Орвел во режија на Дејана Николовска…

Повеќе

Од 15-17 ноември во Радовиш ќе се одржи 40-то јубилејно издание на традиционалните „Караманови средби“. Отворањето на манифестацијата…

Повеќе

Воениот оркестар на Армијата на Република Македонија на 07.11.2013 година (четврток) со почеток во 19 часот во НУЦК „Антон Панов“ ќе…

Повеќе

Младата пијанистка Ивана Мазнејкова од Струмица, ја освои првата награда на меѓународниот натпревар во пијано во Рига, Летонија во…

Повеќе

Стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците и музеј - Штип ги завршија археолошките истражувања на локалитетот Тополничка…

Повеќе

Поезијата на Никола Маџиров се најде во изборот меѓу песните на нобеловците Шејмас Хини, Томас Транстромер, Чеслав Милош, Бродски,…

Повеќе

Општинската изборна комисија за "Kонкурс за избор на најдобра фотографија со мотиви од Дојран и Дојранско езеро", по долга и тешка…

Повеќе

Денес, 27 септември, 2013 година, во просториите на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи промоцијата на збирката поезија „Староста мож

Повеќе

Во Центарот за култура ,, Ацо Караманов,, во Радовиш се одржа промоција на брошурата “Радовишки марифети на трпеза” - којa е во издание…

Повеќе

Со настап на повеќе од 200 учесници на 27-ми септември во Охрид ќе се одржат 25. Охридски староградски средби. На годинешното фестивалско…

Повеќе

Вечерва во Гевгелија ќе биде отворена изложба на уметниците - учесници на Светска галерија на цртеж на Остен - Биенале на наградени…

Повеќе

Актерот Нико Горшич од Словенија е добитник на наградата за високо актерско остварување на дваесет и првото издание на Фестивалот на…

Повеќе

Започна трката за единствената награда за високо актерско остварување која го носи името на великанот на македонското глумиште ,, Ристо…

Повеќе

Media Flesh

 

ВИДЕО

FACEBOOK