AMD Strela

 

Култура

Програма на 21 Фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“...

Повеќе

Претставата „Хеда Габлер“ во режија на Звезда Ангеловска на народниот театар од Битола, ќе ја отвори фестивалската сцена на 21 издание…

Повеќе

На 07-ми септември (сабота) од 12:00 до 14:00 часот на градскиот плоштад во Струмица, 20 дечиња со посебни потреби ќе имаат можност…

Повеќе

Никола Маџиров учествува на меѓународниот книжевен фестивал во Малта кој викендов се одржува во градот Валета. Неговите песни ќе се…

Повеќе

Во чест на големиот христијански празник ,, Успение на Пресвета Богородица,, во селото Секирник во општина Босилово се одржa четвртата…

Повеќе

Синоќа во домот на култура во Копривницки Иванец КУД "Танец" од Миравци се претстави пред публиката во Копривница. Со изведбитена…

Повеќе

Вечерва, сабота и недела со почеток во 21 часот, во организација на Тивериополската филмска алијанса ќе бидат прикажани неколку интересни…

Повеќе

Заврши јубилејната, 50-та меѓународна струмичка ликовна колонија. За 15 дена 19 автори автори од повеќе европски земји создадоа над…

Повеќе

Утревечер во летната сцена на Амфитеатарот во Струмица, во рамките на програмата на „Струмица опен фестивал“, со почеток во 21 часот…

Повеќе

Вчеравечер во хотелот Аполонија во Гевгелија во 21 часот беше отворена изложба на канадскиот уметник со македонско потекло Мајкл Клос.…

Повеќе

Во рамките на научно културната средба "Десет дена Крушевска република", вчера, на 8 август пред крушевчани со своја програма  се претстави…

Повеќе

„Од ова место сакам да го изразам моето големо задоволство што денеска на овој голем празник играорци од повеќе културно уметнички…

Повеќе

Вчера, на 5 август во Гевгелија, пред многубројните љубители на ликовната уметност, во фоајето на Народниот театар во Гевгелија беше…

Повеќе

За поезијата на Никола Маџиров се пишуваат светли критики во шпанските и латино-американските списанија и весници. Најтиражниот шпански…

Повеќе

Во НУЦК „Антон Панов“ вечер во Струмица ќе биде отворена јубилејната 50. Меѓународна струмичка ликовна колонија 2013. На отворањето…

Повеќе

Фолклорниот ансамбал "Цветови"-Дедино заминува за Русија

Повеќе

"Гевгелиското културно лето 2013" стартува со концертот "Бојата на звукот" на Кристина Арнаудова. Покрај ова до крајот на јули во Народниот…

Повеќе

КУД„Негорци“ замина на гостување во турскиот град Искендерун, во близина на границата со Сирија. Фолклористите од Негорци пред публиката…

Повеќе

Малата седумгодишната Ивана Мазнејкова, победи на интернационалниот натпревар за пијано во Минхен Германија. Натпреварот беше поделен…

Повеќе

Центарот за култура Антон Панов по трет пат го организираше фестивалот на источно црковно пеење. Преку настапот на хоровите ,, Св.…

Повеќе

Media Flesh

 

ВИДЕО

FACEBOOK