AMD Strela

 

Култура

Струмичкиот театар во петок премиерно ќе ја изведе преставата „Подземна комедија“ од Христо Бојчев во режија на Деан Дамјановски.…

Повеќе

Во Саботата на Плоштадот св. Спасо Радовишки се одржа уличниот Фестивал БАСКЕР ФЕСТ – на кој настапија голем број на учесници од Македонија…

Повеќе

Спасовден-заштитникот на Гевгелија ќе биде одбележан со богата програма наменета за сите вкусови, од традиционалната фолклорна вечер…

Повеќе

Никола Маџиров ќе модерира пет вечери на еден од најзначајните европски поетски фестивали „Поесиефестивал Берлин“ чие отворање е закажано…

Повеќе

Документарниот филм ,, Утре ќе живееме пак,, на Корина Гизен од Германија е добитник на златната поктковица, највисокото признание…

Повеќе

Гевгелискиот хор Гортинија на интернационалниот хорски натпревар во Линц, Австрија, ја освои Сребрената плакета. На овој престижен…

Повеќе

Под мотото ,, Зад деветото платно,, во присуство на голем број гости и вљубеници во филмот вечерва во Струмица беше означен стартот…

Повеќе

В сабота вечер, со почеток во 19,30 час. во големата сала на Домот на АРМ во Струмица ќе биде отворен деветтиот интернационален филмски…

Повеќе

Никола Маџиров учествува на Меѓународниот поетски фестивал во Богота, во Колумбија, кој се одржува од 21 до 25 мај, заедно со автори…

Повеќе

Претстојното издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ во Струмица ќе се одржи од 1 до 5 јуни под мотото „Зад деветтото…

Повеќе

Со промоцијата на книгата „Режисерски белешки“ од Боро Драшковиќ во едицијата „Словенски Орфеј“ на Тивериополската филмска алијанса…

Повеќе

Со бурни аплаузи беше проследен настапот на гевгелискиот хор „Гортинија“ во свечената сала на универзитетот „Аристотел“ во Солун. Гевгелиските…

Повеќе

По покана на хорот КОРАИС од Солун, соседна Грција, хорот ГОРТИНИЈА од Гевгелија учес

Повеќе

Во Уметничката галерија на Културниот центар во Груец, Полска беше отворена самостојна изложба на младата талентирана сликарка од Македонија…

Повеќе

Никола Маџиров потпиша договор со една од најголемите издавачки куќи во Шпанија „Пре-Текстос“ со седишта во Мадрид, Буенос Аирес и…

Повеќе

Со вечерашниот концерт под маски на учениците од музичкото училиште „Боро Џони“ беа најавени карневалските свечености во Струмица.…

Повеќе

Никола Маџиров е селектиран за прв автор-гостин на првата албанска книжевна програма за резиденцијален престој на европски автори насловена…

Повеќе

Струмичкиот театар подготвува четири премиери истовремено. ,, Каминот,, од бугарскиот автор Маргарит Минчев

Повеќе

Заврши Регионалната конференција на тема „Јавните библиотеки поттикнуваат иновации во заедницата“ која се одржа во Радовиш.

Повеќе

Никола Маџиров е избран за куратор и селектор на еден од најзначајните светски поетски фестивали „Поезифестивал Берлин“ кој се одржува…

Повеќе

Media Flesh

 

ВИДЕО

FACEBOOK