AMD Strela

 

Култура

Со преставата ,,Животот на Молиер,, на МНТ, почна јубилејното 20 то издание на ФКТ ,,Ристо Шишков,, во Струмица на којќе учествуваат…

Повеќе

Околу седумдесет актери од 15 претстави годинава влегуваат во трка за единствената награда за високо актерско остварување која го носи…

Повеќе

Се е подготвено за јубилејното 20-то издание на фестивалот на камерен тeатар,, Ристо Шишков,,

Повеќе

По читањата на фестивалот „Муртон“ во Грац во Австрија на Фестивалот на поезија и вино во Птуј во Словенија, Никола Маџиров ќе има…

Повеќе

Завршија 36-те Дојрански ракувања , манифестација која со своите содржини, понуди подобра културна забава за гостите за ова летна…

Повеќе

Русалиите повторно се собраа во Секирник, на третата по ред средба на русалии, единствените играорци во земјата кои ја негуваат и презентираат…

Повеќе

Гевгелија изминатиов викенд беше во знакот на интернационалниот мултимедијален „Бош-фестивал“.

Повеќе

Како резултат на успешната соработка меѓу Струшките вечери на поезијата и општина Гевгелија и годинава поетите-учесници на годинашните…

Повеќе

Под покровителство на Општина Дојран во понеделник (27.08.2012)по вторпат ќе се приреди карневалско дефиле наречено "Дојранска Карневалска…

Повеќе

Во понеделник во чест на големиот христијански празник ,, Успение на Пресвета Богородица,, во селото Секирник ќе биде организирана…

Повеќе

Стартуваше 4.издание на мултимедијалниот арт фестивал БОШ со Групна изложба на скулптури и инсталации во гевгелиската Стара Чаршија.

Повеќе

Познатиот фолклорист Иван Котев го промовираше зборникот на македонски народни поговорки од струмичкиот регион насловен ,,Мудроста…

Повеќе

Над 60 нови дела работени во повеке различни техники беа создадени во изминатите 15 дена на 49 то издание на мегународната струмичка…

Повеќе

Никола Маџиров е добитник на австриска литерарна стипендија која вклучува и книжевен престој во текот на овој месец како автор-гостин…

Повеќе

Од 20 до 23 август 2012 година во Гевгелија ќе пристигне Балканскиот филмски караван. Станува збор за селекција од најдобрите филмови прикажани…

Повеќе

Како и секоја година, така и оваа, во чест на големиот верски празник, Свети Пантелејмон, во преубавото село Хума, вгнездено во пазувите…

Повеќе

Со изложбата насловена „Преобликувана стварност“ на ликовната уметничка Ана Лаковиќ од Црна Гора, синоќа во центарот за култура „Антон…

Повеќе

ПРОГРАМА НА 36-те Дојрански ракувања

Повеќе

На 26 јули во „Куќата на писателите“ во хрватскиот град Пазин се одржa вечер посветена на поезијата на Никола Маџиров, а следната недела…

Повеќе

Театарската претстава „Ах љубов моја“, во реализација на театар „Комедија“ од Скопје го означи почетокот на „Радовишкото културно лето…

Повеќе

Media Flesh

 

ВИДЕО

FACEBOOK