AMD Strela

 

Култура

Во рамките на одбележувањето на Деновите на руската култура во Македонија, рускиот државен академски народен хор „Митрофан Пјатницки“…

Повеќе

Се известуваат сите граѓани на општина Струмица дека во периодот од 30 октомври до 13 ноември 2017 година, на иницијатива на Градоначалникот,…

Повеќе

Досега актерите од Народниот театар „Антон Панов“ и поклониците на божицата Талија требаше да се изнаиграат и да се изнагледаат претстави…

Повеќе

Во работна посета на општина Струмица, денеска, престојуваше амбасадорот на Република Бугарија во Република Македонија, Иван Петков

Повеќе

Денес е првиот натпреварувачки ден од Интернационалниот Гастрономски Натпревар – ГастроМак Македонија 2017, кој што започна со одмерување…

Повеќе

Од вчера попладне до 28 октомври, општина Струмица е домаќин на вториот интернационален гастрономски натпревар – ГастроМак Македонија…

Повеќе

Новоизбраниот градоначалник на Богданци, Блаже Шапов,од денес официјално ја презеде функцијата. По врачувањето на уверенијата од ОИК…

Повеќе

На VIII Интернационален фестивал за историски и воени филмови кој се одржува во Варшава во периодот меѓу 23 и 26 октомври, македонскиот…

Повеќе

Градоначалникот Коста Јаневски на денешната конститутивна седница на Советот на општина Струмица побара од советниците и од позицијата…

Повеќе

Даскаловски ја доби довербата на мнозинството во наредниот период да ја извршува функцијата претседател на Советот на општина Струмица.…

Повеќе

Новоизбраниот состав на Советот на општина Струмица денес во 13 часот ќе ја одржи конститутивната седница. На седницата се олекува…

Повеќе

Членови на СРД „Костреш“ од Богданци денеска реализираа акција за чистење на брегот на езерото Палурци. Тие го собраа расфрланиот отпад…

Повеќе

Од досегашните вкупно 12.500 поднесени барања за легализација на бесправно изградени објекти до 2011 година во Струмица се решени нешто…

Повеќе

На 21.10.2017 година околу 20.45 часот на Граничен премин „Богородица“, полициски службеници во содејство со царински службеници, при…

Повеќе

Коста Јаневски од денеска и официјално ја презеде функцијата градоначалник на општина Струмица. По врачувањето на уверението од страна…

Повеќе

Поради штрајк на грчките царински служби утре ќе биде во прекин сообраќајот за секаков вид на преминување на државната граница помеѓу…

Повеќе

Најновите информации се дека во наредните шест месеци треба да заврши изградбата со внатрешното уредување на овој капитален објект,…

Повеќе

Здружението Центар за анализи и истражување „Новус“ од Струмица изработи веб алатка за пријавување повреда на човекови права

Повеќе

Општина Струмица заедно со ЈПКД Комуналец организира акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема во периодот од 17…

Повеќе

Перо Костадинов од СДСМ е нов градоначалник на Валандово. Тој освои 4.050 гласови, додека кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Николче Чурлиновски…

Повеќе

Media Flesh

 

ВИДЕО

FACEBOOK